Kúpele Trenčianske Teplice: vzdialenosť 300m

Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil. Prvá písomná zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu. Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu. Koncom 19. storočia začína v mestečku komplexná kúpeľná liečba. V roku 1909 boli kúpele predané maďarskej akciovej spoločnosti, no už v roku 1918 po prvej svetovej vojne sa majiteľom stala Československá akciová spoločnosť. Tá sa v roku 1995 pretransformovala na akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, a.s., ktorá vlastní kúpele dodnes.

Kúpalisko Zelená žaba: vzdialenosť 500 m

http://www.kupelezelenazaba.sk
Sezónne termálne kúpalisko stojí na zalesnenom južnom svahu Teplickej vrchoviny, dokonale sa vyrovnávajúc so živelne modelovaným terénom. Autor nezabudol ani na možnosť pôsobivého výhľadu, ktorý determinuje rozmiestnenie hmôt objektu. Kúpalisko je príkladom dokonalej symbiózy architektúry a prírody, do ktorej je včlenená. Navzájom tvoria harmonický celok, pričom architektúra tu prírodnému prostrediu neubližuje, skôr ho obohacuje. Funkčne plnohodnotná stavba je považovaná za vrchol organického funkcionalizmu na Slovensku a sám autor ju považoval za jednu z dvoch svojich najmilších diel.

Trenčiansky hrad: vzdialenosť 15 km

http://www.muzeumtn.sk/trenciansky-hrad.html?page_id=297
Areál Trenčianskeho hradu pozostáva z charakteristického súboru hradných palácov s dominujúcou Matúšovou vežou, ku ktorej priliehajú reprezentačné gotické paláce – Matúšov, Ľudovítov, Barborin, a kaplnka. Na nádvorí sa zachovali základy predrománskeho karnera a pozostatky kruhovej rotundy, ktorá zanikla pravdepodobne začiatkom 15. storočia. Budovy v dolnej časti hradu charakterizovala predovšetkým obranná a hospodárska funkcia. Dominuje tu delová bašta pristavaná ku kaplnke a zvyšky hospodárskych budov a mlyna, ktoré sa archeologicky zistili a v základoch vyznačili. Na nádvorí sa zachovala povestná Studňa lásky, ktorú však napriek povesti začali hĺbiť Katzianerovi vojaci okolo roku 1557 a dokončili ju v rokoch 1564 – 1570 (podľa iných prameňov studňu vykopali trenčianski poddaní). Na Matúšovej veži je kvádrovanie zo 14. storočia.

Žrebčín Motešice: vzdialenosť 10 km

http://www.furioso.sk/areal-motesice
Jazda na koni Prežite výborný deň jazdou na koni v neďalekých Motešiciach, kde sa nachádza jazdecký areál. Pokiaľ ste začiatočníci, sú Vám k dispozícii služby skúsených trénerov. Ak máte jazdecké skúsenosti, môžete si na koni vyjsť bez ďalších jazdeckých lekcií a vychutnať si miestnu prírodnú krásu.

Pútnické miesto Skalka/Váhom: vzdialenosť 17 km

http://putnickemiestoskalka.sk
Pútnické miesto Skalka sa nachádza na území farnosti Skalka nad Váhom v Nitrianskej diecéze. História pútnického miesta Skalka pri Trenčíne siaha do 11. storočia a spája sa so životom sv. pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika, ktorí na tomto svätom mieste nejaký čas žili. Pozostáva z dvoch objektov – Diecéznej svätyne Sv. Andreja-Svorada a Beňadika na tzv. Malej Skalke, ktorý je postavený na skale, z ktorej bol sv. Beňadik zhodený do Váhu a z tzv. Veľkej Skalky – pozostatkov benediktínskeho opátstva z roku 1224, v ktorom sa nachádza aj Beňadikova jaskyňa.

Rybník Machnáč: vzdialenosť 10 km

http://www.rybnikmachnac.wbl.sk/
Príjemné posedenie pre všetkých milovníkov prírody v obklopení lesov. V letných mesiacoch vonkajšie sedenie, v zimných mesiacoch je k dispozícii terasa vyhrievaná krbom. Pre deti je k dispozícii ihrisko, hojdačky, domáce zvieratká. Gastronómia – príprava pečených, jemne priúdených, pstruhov. Rybky sa dávajú piecť čerstvé, nie sú napečené vopred, príprava trvá 20-25 minút. Okrem pečeného pstruha sa dá zakúpiť živý pstruh a kapor.

Informácie

Ubytovacie a stravovacie zariadenie MŠVVaŠ SR v Trenčianskych Tepliciach. Domov SZSU je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky.

Kontakty

Adresa: Partizánska ulica č. 11
914 51 Trenčianske Teplice

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: 032/655 23 01

Naše zložky

Spevácky zbor slovenských učiteľov:
www.spevackyzbor.sk
Komorný orchester slovenských učiteľov:
www.kosu6.webnode.sk
Ozvena, spevácky zbor slovenských učiteliek:
www.szsu-ozvena.sk
Všetky práva vyhradené Copyright © 2018 | Domov speváckeho zboru slovenských učiteľov